Nowości:

Więcej niż tylko fort… wędrówka zakamarkami Delhi.

Więcej niż tylko fort… wędrówka zakamarkami Delhi.

Więcej niż tylko fort… wędrówka zakamarkami Delhi.

Dawna stolica Indii ma do dziś wiele piękna i czaru. Olśniewa niezwykłością Czerwonego Fortu oraz dostojeństwem wspaniałych świątyń. Na tym obszarze wybudowano wiele imponujących obiektów, jednak mimo tego większość obcokrajowców kojarzy Delhi jedynie z Czerwonym Fortem Warto jednak spojrzeć głębiej w strukturę miasta aby odkryć inne interesujące miejsca, jakie w sobie kryje.

Podróż do tego niezwykłego miejsca warta jest swojej ceny. Co prawda loty do Delhi nie należą do najtańszych, jednak zdecydowanie jest to opłacalna inwestycja. Miasto obfituje w wiele wartych zobaczenia miejsc. Jednym z ciekawszych do odwiedzenia obiektów jest obserwatorium Jantar Mantar. Zostało ono wybudowane w 1724 roku na polecenie panującego wówczas maharadży Sawai Jai Singha II. Dokładne tłumaczenie nazwy tego zabytku oznacza „instrumenty oraz formuły”. Cała konstrukcja nie zawiera żadnych urządzeń optycznych pomimo, że w ówczesnej Europie znano już teleskop. Obserwatorium umożliwia dość dokładne obliczanie ruchów ciał niebieskich. Podobne obiekty odnaleźć można w Mathurze, Jaipurze, Waranasi oraz Ujjain.

Kolorowa hinduistyczna świątynia Lakshimi Naryan stoi otworem dla wszystkich chcących z bliska poczuć niezwykłą moc tego pięknego miejsca. W 1938 roku sam Mahatma Gandhi uczestniczył w uroczystościach otwarcia tego obiektu. W swoim założeniu owa świątynia miała działać ponad tradycyjnym podziałem kastowym, stając się miejscem jednoczącym wszystkich ludzi. Patronką tego miejsca jest hinduska bogini piękna, bogactwa oraz szczęścia- Lakshimi. Obiekt ten został zbudowany z białego marmuru oraz czerwonego piaskowca. Połączenie tych barw robi niesamowite wrażenie niemal na każdym turyście. Szczególnie warto odwiedzić tę świątynię podczas Festiwalu Światła (ruchome święto trwające pięć dni), znanego również pod nazwą Divali lub festiwalu z okazji urodzin Kriszny (obchodzone 22 sierpnia). W tym czasie Lakshimi Naryan wypełnia się kolorową masą świętujących.

Po długim i intensywnym zwiedzaniu Delhi warto zajrzeć do jednego z przepięknych miejskich ogrodów. Od wieków szczególnym wyróżnieniem wśród kwiatów cieszy się róża. Zarówno za panowania Radżputów jak i Mogołów była ona inspiracją dla poetów oraz artystów. Współcześnie w Delhi znajduje się Ogród Różany, stanowiący spokojną przystań w sercu nieustannie zabieganej stolicy. Najlepiej podziwiać ten park w grudniu lub styczniu, ponieważ właśnie wtedy pełni rozkwitają kwiaty, odsłaniając przed odwiedzającymi całe swoje piękno.

Podobnie jak i wiele innych wielkich miast wschodu, również w Delhi można odwiedzić imponujący bazar. Położony w bliskim sąsiedztwie Czerwonego Fortu Chandi Chowk przesiąknięty jest prawdziwym indyjskim klimatem. Na tym największym w północnych Indiach rynku, można kupić niezliczoną ilość towarów – począwszy od książek i elektroniki, aż do tradycyjnych wyrobów cukierniczych. Miejsce to ma dodatkowo duże znaczenie, ponieważ zostało wybudowane w miejscu jednego z siedmiu historycznych miast Delhi.

Miejscem łączącym edukację z rozrywką w mieście jest Muzeum i Planetarium Nehru. Mieści się ono w domu należącym do pierwszego premiera niepodległych Indii, Jawaharlala Nehru. W planetarium odwiedzający mogą zapoznać się z założeniami indyjskiego programu kosmicznego oraz z bliska zobaczyć kapsułę w której Rakesh Sharma (indyjski kosmonauta, w 1984 wysłany w przestrzeń kosmiczną, uznany za bohatera Związku Radzieckiego) przebywał w kosmosie podczas swojej misji.