Nowości:

MORSKIE OKO

MORSKIE OKO

Z przełęczy Zawrat droga do przepięknej Doliny Pięciu Stawów Polskich. Powstały one, gdy w czasie epoki lodowcowej zalegał tu potężny lodowiec górski, po którym zostały jeziora zwane stawami moreny powstałe z pokruszonych skał.
W Dolinie Pięciu Stawów Polskich położone są cztery większe i dwa mniejsze stawy: Przedni, Mały, Wielki, Czarny, Wole Oko i Zadni. Wielki Staw jest największy i najgłębszy w Tatrach, a Zadni położony jest prawie tak wysoki jak Giewont i ukryty w głębi doliny. Nad brzegiem Stawu Przedniego znajduje się jedno z najstarszych i najwyżej położonych schronisk w Tatrach. Dolina ta ma charakter typowego kotła polodowcowego; z grani Wołoszyna wzniesionej 800 metrów nad poziom doliny spływa do Wielkiego Stawu potok Roztoka, który płynie kilkoma odnogami tworzy liczne wodospady. Największy z nich Siklawa spada z wysokości 70 metrów ( 20 pięter), następny to Wodogrzmoty Mickiewicza, który jest stworzony przez ten sam potok, ale leży dużo niżej, w głębi doliny.
Dolina Pięciu Stawów Polskich jest oddzielona od kotła Morskiego Oka górskimi grzbietami: Miedziane, Gładkie i Opalone. Morskie Oko, gdzie wciąż panują niskie temperatury, więc nie rozwinęły się glony ma tak czystą wodę, że jej przeźroczystość sięga nawet 14 metrów!